Menu strony

Prostata – badanie proste, jak sprawdzanie oleju w aucie… – cz.1

Prostata – badanie proste, jak sprawdzanie oleju w aucie… – cz.1

No właśnie, a jednak Panowie często dużo bardziej dbają o samochód niż o własne zdrowie i tak ważny dla ich organizmu gruczoł prostaty. Jest to niewielki gruczoł, jednak zaniedbywanie objawów przerostu prostaty może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, a w dalszej konsekwencji do bardzo poważnych problemów zdrowotnych nawet zmian nowotworowych. Gruczoł krokowy jest położony poniżej pęcherza moczowego, jest kształtu porównywanego do kasztana jadalnego. Przez miąższ gruczołu krokowego przebiega część sterczowa cewki moczowej więc gdy dochodzi do jego przerostu następuje ucisk cewki moczowej przez co dochodzi do utrudnionego oddawania moczu. Wydzielina stercza (prostaty) jest składnikiem spermy i wpływa na możliwość poruszania się plemników. Z wiekiem na skutek zmniejszania się ilości męskich hormonów (androgenów) zaczyna dochodzić do powiększania się gruczołu krokowego. To zaczyna powodować trudności w oddawaniu moczu i w późniejszym czasie może dochodzić do zalegania moczu w pęcherzu moczowym. Taka sytuacja może w konsekwencji zacząć zaburzać funkcjonowanie nerek.
 
 

Do charakterystycznych objawów przerostu prostaty należą m.in.

  • trudności z oddawaniem moczu,
  • częste oddawanie moczu,
  • uczucie nieopróżnionego do końca pęcherza moczowego pomimo wcześniejszego oddania moczu,
  • osłabienie strumienia moczu,
  • nagłe parcie na mocz,
  • oddawanie moczu kroplami lub przerywanym strumieniem,
  • częste parcie na mocz w nocy,
  • pieczenie  lub ból przy mikcji,

 

W dalszej konsekwencji gdy gruczoł krokowy się powiększa i nadal nie dochodzi do wizyty u urologa może nawet dojść do bardzo poważnych objawów takich jak zatrzymanie oddawania moczu mimo iż pęcherz jest napełniony i jest duże w nim zaleganie moczu, co może również wpłynąć na powstanie poważnych zaburzeń w pracy nerek. Zdecydowanie nie należy zaniedbywać żadnych objawów które się pojawiają gdyż problemy z gruczołem krokowym i ich lekceważenie może nawet prowadzić do powstania zmian nowotworowych.

Poniżej zamieszczam bardzo ciekawą rozmowę z dr Jackiem Judyckim mówiącym o problemie dotyczącym chorób prostaty i ważnych badaniach

 

 

W kolejnej części artykułu przedstawię naturalne sposoby wspomagania prawidłowych funkcji i zdrowia gruczołu krokowego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.