Menu strony

Sposoby na stres – “Odpocznij, wycofaj się, naładuj akumulatory”

Sposoby na stres – “Odpocznij, wycofaj się, naładuj akumulatory”

Istnieją różne pomocne sposoby na stres. Każdy z nas jest inny, ma inne doświadczenia życiowe inną konstrukcję psycho-fizyczną, różne sposoby reagowania na stres, sytuacje życiowe, okoliczności więc każdy indywidualnie może dobierać najlepiej działające dla siebie metody obniżające poziom stresu i napięcia. Często też zapominamy o najbardziej prostych formach radzenia sobie ze stresem takich jak zwyczajny odpoczynek pod różnymi postaciami w zależności od formy, rodzaju czynności od których chcemy odpocząć czy nabrać dystansu. Okazuje się jednak, że u niektórych osób zwyczajny odpoczynek może stanowić “problem” gdyż nie potrafią one nawet na krótki czas “wyłączyć się” od pracy, problemów, codziennych stresujących okoliczności. Niby idą odpoczywać, a w głowie nadal krążą myśli i wałkują się tematy, od których mieli zamiar odpocząć, wiele osób zna bardzo dobrze ten męczący stan jakim jest:

“….odpoczynek bez wycofania się. Tańczę i myślę o pacjencie. Rozmawiam z mężem i irytuję się remontem w pracy. Idę na spacer i myślę wyłącznie o tym, jak gospodarować wydatkami do wakacji, by na wszystko starczyło. Może nawet żałuję że nie wzięłam z biurka kalkulatora. Mówimy wtedy do siebie: Paranoja! Żeby nie móc oderwać się od tego! Czyste wariactwo!”

– to fragment bardzo interesującego artykułu na temat trudności z odpoczynkiem, sposobów na stres i tego jak można odpoczywać w zależności od czego pragniemy odpocząć.

odpoczynek wśród natury jako sposób na stresPięknie jest też pokazane, że warto żyć w zgodzie z naturą/przyrodą z jej naturalnym rytmem, pulsem. Każdy z nas potrzebuje tzw. “ładowania swoich akumulatorów”, naturalnych zasobów energii. Konieczna jest w naszym życiu zdrowa proporcja między pracą a odpoczynkiem, wydatkowaniem energii psychicznej, emocjonalnej, mentalnej a zdrowym jej pozyskiwaniem i regeneracją zużytych zasobów. To wszystko jest niezmiernie ważne do dobrej kondycji psycho-fizycznej, zdrowotnej, życiowej i na płaszczyźnie duchowej, ważne dla zdrowej równowagi ciała, ducha i umysłu.

Więcej na ten temat w ciekawym artykule pt. “Odpocznij, wycofaj się, naładuj akumulatory” Wandy Sztander, Instytut Psychologii Zdrowia.

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.